Akne nedir tedavisi nasıl yapılır?

Her sivilce akne değildir! Peki akne nedir, tedavisi nasıl yapılır: Genellikle ergenlik dönemi problemi olan sivilce ve akneler, en fazla 12-25 yaşlar arasında görülmektedir. Her akne sivilce olarak düşünülmemelidir. Yazımızda akne nedir ve tedavisi nasıl yapılır? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Akne nedir?

Akneler, cilt gözeneklerine yerleşen, kırmızı renkli, cilt üzerinde kabarık görünen ve bazen de içi iltihaplı olabilen sivilcelerdir. Daha çok yüzde, sırtta, omuz başlarında ve göğsün V bölgesinde oluşmaktadır. Benzer görünümlü sivilcelerin hepsi akne değildir. Çünkü bazı durumlarda folikülit olarak adlandırılan kıl dönmeleri de akne olarak algılanabilirler.

En sık ergenlik döneminde görülmesine rağmen, kan hormon seviyeleri genellikle normal seyretmektedir. Fakat baskın olan androjen hormonlar, cildin üzerinde sebum üretimini arttırmakta, cildin parlak ve yağlı olmasına, gözeneklerin genişlemesine ve içlerinin siyah nokta dolmasına yol açabilmektedir. Bu baskın hormonlar ciltte geçici olarak tüylenmeye de neden olabilir. Ayrıca kız çocuklarında da aşırı tüylenme ve buna eşlik eden adet düzensizlikleri de varsa, polikistik over sendromu adı verilen yumurtalıklarda kistik yapı olabilir. Bunun için jinekolojik muayene yapılmasında yarar bulunmaktadır.

Cilt gözeneklerinin tıkanmasında cildin yağlı olması bunu kolaylaştırmaktadır. Tıkanmış olan gözenekler bakterilere uygun bir yaşam alanı sunmakta, bakteriler de bu küçük gözeneklere yuvalanıp orayı şişirerek akneye yol açarlar.

Akne tedavisi:

Akne tedavisinde, cildin düzenli bir şekilde her sabah ve akşam ılık suyla ya da yağlı ve akneli ciltler için uygun olan jellerle yıkanması gerekmektedir. Bu uygulama sonrası tonik kullanılarak ciltte kalan yağlar uzaklaştırılır ve gözeneklerin içi daha iyi temizlenebilir. Bunun için, hafif salisilik asitli solüsyonlar kullanılabilir ve akneleri iyileştirici özellikleri ile sivilceler üzerinde de etki sağlar. Cildin temizlenmesinden sonra, akne bulunan ciltlere özel olarak geliştirilen nemlendiriciler de kullanılabilir. Şayet cildin neminde bir sorun yoksa kullanılmasına gerek olmaz.

Doktorun vermiş olduğu akne ilaçlarını belirtilen doza göre düzenli olarak kullanmalı ve iyileşmesi için 2-3 ay kadar sabırlı olmak gerekir. Çünkü cilt kullanılan ilaçlara olumlu yanıt verebilmesi için, minimum bu kadar bir süreye gereksinimi vardır. Bazı durumlarda kullanılan akne ilaçlarının yanında antibiyotik tedavisi de uygulanabilmektedir. Akne tedavisi için kullanılan ilaçların 2-4 ay süreyle kullanılan düşük dozlu olanları genellikle başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak akneler zamanla yine tekrar edebilmektedir. Tekrar etmesinin nedeni, ergenlik döneminin sürekli olarak androjen etkili hormonların yönetiminde olmasıdır. Ancak uzun etki süresi olan tedavilerle başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Kistik akne:

Aknelerin bazıları ufak boyutlarda değildir. Pek çok gözeneğin çıkışları aynı anda tutulmuş ve tıkanmıştır. Bunlar oldukça sert, ortası biraz yumuşamış, pembe mor renklerde, genellikle ağrılı büyük nodüller veya kistler şeklinde olmaktadır.

Kistik akne olarak tanımlanan bu türün tedavisi, sürülerek uygulanan ilaçlarla yapılamamaktadır. Ancak ağızdan alınan retinoidlerle yani A vitamini türevli ilaçlarla olabilmektedir. Eğer vaktinde tedavisine başlanmazsa, bu tür akneler geç iyileştiğinden bulundukları alanlarda ciddi izler bırakabilmektedirler. Bu izler ciltte çukurlaşma, büzülme ve bazen de fibröz bantlar şeklinde görülebilmektedir. Bu izler kalıcıdır ve tedavi edilebilmesi mümkün olmamaktadır.

Retinoik asitlerle akne tedavisi:

A vitamini, hücre büyümesi ve farklılaşmasında rol oynamaktadır. Ayrıca görme, üreme ve diğer üreyen hücrelerin bulunduğu bütün sistemlerde ihtiyaç duyulmaktadır. A vitamininde (retinol) doğal olarak bulunan retinoidler ve sentetik türevleri, işlevleri ve kimyasal yapıları ile A vitaminine benzerler.

Doğal retinoidler; A vitamini ve metabolitleri olan retinaldehit ve retinoik asit doğal retinoidlerdir. Retinol ve benzeri içeriği olan bütün her şey A vitamini gibi görev yapmaktadır. Doğal retinodiler cildin ikinci tabakasında, dermiste ve bazal katmanda aktive olmaktadır. Ciltte kallojen ve elastin üretimini arttırarak kaybettiği elastikliği tekrar kazandırmaktadır. Ciltte yeni damarların yapımını da düzenlemekte, cildi tamir etmekte ve sağlık vermektedir.

Cilt hastalıkları uzmanı tarafından reçete edilebilen isotretinoin içerikli sentetik retinoik asitler vardır. Doktor her ay periyodik olarak sizi takip eder, bu takiplerde de karaciğer enzimlerine ve kan testleri sonuçlarına bakılır ve bu takip süreci 6-8 ay kadar sürebilir. Takiplerini her ay yaptıran kişiler, belirgin bir iyileşme gördükleri için kontrolleri aksatmazlar ve sabırlı bir şekilde süreci tamamlamak isterler.

Tedavi sürecinde, adeta cilt peeling olmuş gibi soyulmaktadır. Bu uzun zamanlı bir soyulmadır ve bunu ciltte kuruma gibi algılarız, çünkü dudaklar bile kurumaktadır. Elde edilen netice genellikle oldukça iyi olmaktadır. Nadiren de olsa akne tekrarlayabilir, ancak bu durum kısa sürede ve hızlıca çözümlenebilmektedir.

Add Comment