Buz tedavisi ne işe yarar, nasıl yapılır?

Buz tedavisi ne işe yarar, nasıl yapılır: İlk yardımlarda oldukça sık uygulanan buz tedavisi nedir? Hangi hallerde buz tedavisi uygulanmaktadır ve ne işe yaramaktadır? Sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. İşte, detaylar;

Buzu her zaman istediğiniz yerde bulma imkanına sahipsiniz. Özellikle spor müsabakalarının yapıldığı yerlerde termos içinde bulundurulmakta ve kullanılmaktadır. Buz tedavisinde, buz üzerine konulduğu yeri soğutup etki göstermektedir.

Buz tedavisi, damarları büzüp yırtılmış olan damarlardan doku içinde çıkacak kan oranını büyük miktarda azaltmaktadır. Buz tedavisi uygulandığında;

 • Yaralanmış olan bölgede çok daha az morluk oluşur,
 • Sakatlık olan bölgede şişlik az olur veya olası şişliğin çok daha az olmasına imkan sağlar,
 • Buz tedavisinde soğukluğun etkisiyle oluşan ağrı azalır veya tamamen yok olur,
 • Yanığın üstüne hızlıca buz konulduğunda, yanığın derecesine bağlı olarak içi kan sıvısıyla dolu olan kabarcıklar az olmakta ya da hiç olmamaktadır.
 • Buz kullanımında soğukluk etkisi, konulduğu bölgedeki dokuların oksijen ihtiyacını oldukça azaltmaktadır. Bu sayede, yaralanan bölgedeki doku hücrelerinin canlı kalması sağlanır.

Buz tedavisi nasıl yapılır?

Yaşanan soruna bağlı olarak buz tedavisi şekillenmektedir. Buna göre;

 • Parmaklarda bir yanık durumu söz konusuysa, içerisinde kırılmış parça buzların olduğu bir su bardağına parmağı 10-15 dakika süreyle daldırabilirsiniz.
 • Elinize bir kıymık batmış ya da arı sokması yaşandıysa, bu bölgenin üzerine bir buz parçası koyabilirsiniz. Buz koyduğunuz yerde uyuşukluk meydana geldiği zaman, önceden hazırladığınız bir iğneyi ispirto yardımıyla yada kibritle yakarak, kıymığı veya arının iğnesini çok rahat bir şekilde ağrı olmadan alabilirsiniz.

 

 • Herhangi bir yerinizi çarpmışsanız, eklem burkulması varsa, kırık veya geniş çaplı bir yanık varsa bir naylon torbanın içerisine buz doldurun ve sorunlu olan bölgenin üzerinde 10-15 dakika kadar tutun. Eğer buzu direkt olarak deriye temas edecek şekilde uygularsanız, o bölgede donma sorunu yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı buzları bir buz torbasıyla birlikte uygulamak en sağlıklı olanıdır. Eğer buz bulamadıysanız, çok soğuk su yardımıyla da fayda sağlayabilirsiniz.

 

 • Vücudunuzun herhangi bir yerinde apse oluşumu varsa, başlangıç aşamasında buz tedavisi yapabilirsiniz. Uygulayacağınız soğukluk, oluşan iltihabın gerilemesine yardımcı olacaktır.
 • Diz ya da ayak bileğindeki yaralanmalarda 30 dakika, uyluk kemiği sakatlanmalarında da 45 dakika kadar buz tedavisi yapabilirsiniz. Uygulamayı ilk 2-3 üç saat sürede devamlı olarak, sonrasında da üç saate bir maksimum 30 dakika uygulayın.

 

 • Spor sakatlanmalarında sporcuların kullandığı etil klorür yani soğuk sprey, 3-4 mm kadar derine nüfuz etmektedir. Bu etki o bölgede geçici bir uyuşukluğa yol açmaktadır. Sporcunun ağrısını giderse de buz tedavisindeki etkiyi gösteremez.

 

 • Soğukluğun etkisinin kalkmasından sonra, buz tedavisi uygulanan bölgedeki damarlar genişleyebilir ve kanama olabilir. Bu nedenle, bazen yaralanmış bölge elastik bir sargı ile sarılabilmekte ve basınçlı pansuman uygulanmasıyla birlikte bölgenin çevresine buz tedavisi uygulaması yapılabilmektedir.

Add Comment