Diş dolgusu tedavisi nasıl yapılır?

Diş dolgusu tedavisi nasıl yapılır: Dişler, insanların en hayati ve en önemli unsurlarından biridir. Diş bakımına gereken önemin verilmemesi halinde diş çürükleri, diş hastalıkları, diş eti çekilmeleri ve diş kayıpları yaşanmaktadır. Her ne kadar bakım yapılsa da dişlerde meydana gelen çürüklerin tedavisinde, diş dolguları büyük önem taşımaktadır. Yazımızda diş dolgusu tedavisi nasıl yapılır? sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Diş dolgusu nasıl yapılır?

Diş dolgusu, dişlerdeki çürüklerin temizlenmesi ve dişin boşalan bölgesinin uygun bir dolgu maddesi ile doldurulması işlemine verilen isimdir. Diş tedavileri ile ilgili uygulanan işlemlerin içinde en kolay gerçekleştirilenidir. Diş dolgusunda 3 farklı dolgu malzemesi kullanılmaktadır. Bunlar;

  • Porselen,
  • Alaşım,
  • Kompozit’tir.

Bu malzemeler içinde en çok tercih edileni kompozit malzemedir.

Kompozit dolgu nasıl yapılır?

Bu uygulamada; İlk önce dişte bulunan çürük bölge oyucu bir alet yardımıyla temizlenmektedir. Daha sonra dolgunun yapılacağı yere, dolgu malzemesinin yapışmasını sağlayan kimyasal bir madde sürülmektedir. Bu kimyasalın üzerine de hamur formunda olan dolgu malzemesi konulmakta ve dişe uygun şekle getirilmektedir. Sonrasında da halojen lamba kullanılarak hamur formundaki dolgu malzemesi sert bir hale getirilmektedir. Dişe yapılan dolgu, o andan başlayarak normal bir diş dokusu sertliğine kavuşmaktadır. Diş dolgusu, yalnızca diş çürüklerinde değil dişin belirli bir kısmının kırılması halinde de uygulanabilmektedir.

Dolgu ne zaman yapılmalıdır?

30 yaşına gelen birçok kişide en azından bir dişinde dolgu bulunmaktadır. Bu dolguları yapılmasındaki en önemli etken, rafine şekerlerin devamlı olarak tüketilmesidir. Diş dolgusu tedavisi, oluşan çürüğün damar ve sinir dokusuna ulaşmamış olduğu basit durumlarda yapılmaktadır. Kısaca dolgu tedavisi, yüzeysel veya orta dereceli çürükler için uygulanmaktadır. Diş çürüğü fazla derinse kanal tedavisi uygulaması yapılır.

Dolguda ağrı çok olur mu?

Uygulamanın yapılacağı dişe doğru bir şekilde anestezi yapılırsa ağrı hissedilmesi mümkün olmaz. Dolgu sırasında diş eti zarar görebilir ve birkaç günlüğüne ağrı ve şişlik meydana gelebilir. Anestezi nedeniyle ağız hissiz olur, bundan dolayı da yanak içi ve dil ısırması gibi durumlar olabilir. Ayrıca dolgu tedavisi yapılan dişin sıcak ve soğuğa karşı hassasiyeti oldukça fazladır. Dolgu tedavisi bittikten sonraki birkaç hafta içinde tüketilen gıdaların soğukluğuna ve sıcaklığına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dolgu sonrası ne zaman yemek yenilir?

Dolgu tedavisi için anestezi yapıldıysa 2 saat kadar herhangi bir şey yenilip içilmemelidir. Anestezi etkisi altındaki yanak ısırılabilir ve acı duyulmadığı için de ciddi yaralanmalar olabilir. Eğer anestezi yapılmamışsa dolgu işlemi sonrasında beklemeksizin yemek yemeniz mümkündür. Ancak dolgu yapılan dişin sağlığı için sert bir şeylerin yenmemesine özen gösterilmelidir. Yapılan diş dolgusunun tam sert hale gelmesi 24 saatlik bir süre gerektirmektedir.

Dolguya alışmak ne kadar sürmektedir?

Dilimiz ağzımızda her zaman aktif haldedir ve ilk zamanlarda dolgu olan yeri yadırgaması gayet normaldir. Yani dilimizin dolguya alışması için birkaç günlük süre gerekmektedir. Bu süreçte de insanlar zorlanabilir, ancak en çok 1 ay sonunda dişteki dolgu dişin doğal bir parçasıymış gibi hissedilecektir.

Dolgunun düşmesinin nedeni:

Dolgunun düşmesi için, dolgu sırasında dolgu malzemesi ile dişin arasına tükürük girmesi veya boşluk kalması gerekmektedir. Ayrıca zamanla dolgu altına doğru bir sızıntı kanalı meydana gelirse, dolgu altında kalan bölümün çürümesiyle de düşebilmektedir. Bunlara ek olarak; sert besinlerin çiğnenmesi de dolgu ömrünü azaltmakta ve düşürme riski doğurmaktadır.

Add Comment