Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır?

Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır: Birçok kişinin en önemli sağlık sorunlarından olan diş eti çekilmesi, tedavi edilmezse diş kayıplarına yol açabilmektedir. Yazımızda diş eti ve diş eti çekilmesi hakkında faydalı bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Diş eti ve diş eti çekilmesi nedir?

Dişi çevreleyen kemik üzerinde bulunan ve diş köklerine olabilecek basıncın azalmasına imkan sağlayan koruyucu dokuya diş eti denmektedir. Diş eti çekilmesi de; diş taşlarının yaptığı etki, önceden yapılan kötü düş kaplamaları veya diş eti hastalıklarından kaynaklanan kemiğin erimesi neticesinde diş etinin aşağı doğru inmesine denmektedir.

Diş eti çekilmesi, daha çok tedavisi yapılmayan diş hastalıkları ve dişlerdeki diş taşlarının temizlenmemesi nedeniyle oluşmaktadır. Mevcut diş hastalıklarının tedavisinin yapılmaması, ileride tedavisi yapılamayacak diş eti çekilmelerine yol açabilmektedir.

Gingivitis:

Diş etlerinde oluşan iltihabi hastalık olan gingivitis, başlangıçta sadece diş etini etkilemekte ve kemik dokusuna herhangi bir zararı olmamaktadır. Bundan dolayı, diş röntgenlerine bakıldığında bir bulguya rastlanmaz. Ancak ileride diş eti hastalığına dönüşebilmektedir. Gingivitis’in oluşmaması amacıyla, kişilerin her 6 ayda bir diş taşı temizliği ve lazer uygulamaları yaptırmaları önemlidir. Tedavide diş taşı temizliğinin yanı sıra, lazerle uygulanan dezenfeksiyonlar da çok önemlidir. Bu şekilde hastalık ilerleme göstermeden, diş eti operasyonunu gerektirecek bir boyuta ulaşamaz.

Periodontitis:

Dişin çevrelendiği kemiklerde erimeye neden olan bir diş eti hastalığıdır. Piyore adıyla da bilinen hastalık, dişlerin çevresinde apseye, dişlerde sallantıya ve dişlerin yer değiştirmesine ya da dişlerin birbirinden uzaklaşmasına hatta diş kayıplarına da yol açabilmektedir. Dokudaki yapısal değişiklikten dolayı periodontal cep şeklinde isimlendirilmektedir. Periodontitis tedavisinde diş eti ameliyatı, lazerli tedavi ve hastalıklı dokuların temizlenmesi şeklinde uygulamalar yapılmaktadır.

Periodontitis, bazı belirtilerinin haricinde çok yavaş şekilde ilerleme gösteren bir hastalıktır. Kişide uzunca süreler sessiz bir şekilde varlığını sürdürebilmektedir. Bu süreçte kan ve lenf vasıtasıyla yayılmakta, bütün vücudu ve organları etkileyen bir enfeksiyon haline gelmektedir. Aile içinde erken yaşlarda diş kayıpları, diş sallanmaları, diş eti çekilmesi, dişlerin uzaması ve diş eti hastalıkları varsa, hemen bir diş hekimine görünmeli ve tedaviye başlanması gerekmektedir. Yağılan tedavi sonrası hijyenik ağız bakımı yapılırsa, hastalığın yenileme ihtimali de ortadan kaldırılabilmektedir.

Diş eti çekilmesi tedavisi

İlerlemiş diş eti çekilmesi vakalarında, diş etinin yeniden sağlıklı hale döndürülebilmesi mümkün olmamaktadır. Dişlerin kök yüzeyleri görünür ve hassasiyeti de fazlaysa öncelikle ilk tedavi aşamaları gerçekleştirilmektedir. Sonrasında gerekliyse cerrahi operasyonla yumuşak doku greftleri kullanılmaktadır.

Diş eti çekilmelerinin en başta gelen nedeni diş taşları olup, sigara kullanımı, stres ve kalıtımsal faktörler de bu duruma yol açabilmektedir. Diş taşları, dişlerde ilk olarak enfeksiyon ve hastalıklar meydana getirmektedir. Bunları takiben de ağızda koku ve kanamalar olmaktadır. En son olarak diş eti çekilmeleri meydana gelmektedir. Bu şekildeki belirtilerin yaşanması halinde ilk önce diş taşlarının temizliğinin yapılması gerekir. Ayrıca dişlerin fırçalanması ve ağız hijyeninin sağlanması da gerekmektedir. Diş eti çekilmesi tedavisi, çekilmiş olan diş etlerinin kazanılmasının mümkün olmaması sebebiyle, halihazırdaki diş etlerinin çekilmesinin önlenmesi için yapılır. Yapılan tedaviden sonra, hastaların diş sağlığını koruması için diş taşı temizliklerini yaptırmaları ve düzenli olarak dişlerini fırçalamaları gerekmektedir.

Dişeti çekilmesi tedavisi üç aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bunlar;

1- Oluşan hasarın tedavisi;

Bu evrede diş etinde oluşan hasarlı bölgeye dolgu yapılmakta veya diş tamamen kaplanmaktadır. Bu şekilde dişlerde oluşan hassasiyet problemi de ortadan kaldırılmış olur.

2- Diş hassasiyetinin tedavisi.

3- Çekilmiş diş eti dokusunun cerrahi operasyonla tedavisi;

Diş eti tedavisinde cerrahi uygulama iki şekilde yapılmaktadır. Greftleme denen, hastanın damağından alınan ve greft adı verilen parça ile diş eti çekilmesi olan bölgeye yapılan bir uygulamadır. Diğer uygulama şekli de kaydırma adı verilen bir yöntemdir. Bu yöntemle diş eti çekilmesi olan bölgenin yanında sağlam doku varsa, bu dokunun çekilme olan bölgeye kaydırılması ve kapatılmasıdır.

Diş eti tedavisi ile ilgili yenilikler

Teknolojik gelişmeyle doğru orantılı olarak, diş eti tedavisi ile ilgili de pek çok yenilik yaşanmaktadır. Greftleme operasyonlarında, yeni uygulamalar geliştirilerek yapay greft kullanılmaya başlanmıştır. Bu uygulama ile tedavi sonrası hastadaki şikayetler ortadan kaldırılabilmektedir. Ayrıca kaydırma operasyonlarında da mine matrix protein esaslı jeller kullanılmakta ve daha fazla başarı sağlanmaktadır.

Add Comment