Dizanteri tedavisi nasıl yapılır?

Dizanteri tedavisi nasıl yapılır: Dizanteriden korunmak için en başta, kişisel bakım yapmak ve giyilen ya da giyilmeyen her türlü eşyaları mikroplardan arındırmak gelir. Özellikle basilli dizanteri, ağır bir bulaşıcı hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalık kanlı, irinli ve ishale neden olduğu gibi, ağır bir ateşe ve baş dönmesine de yol açabilmektedir. Peki, dizanteri tedavisi nasıl yapılır? işte, detaylar;

Dizanterinin nedenleri nelerdir?

Bu hastalığın başlangıcında Shigella denen mikroorganizmalar yer almaktadır. Ayrıca bu mikroorganizmaların benzer olan birçok çeşidi de dizanteriye neden olabilmektedir. Bunlar ağız yolu ile vücuda girmekte ve burada yerleşmektedirler. Ayrıca kalın bağırsak mukozasında yer edinerek çoğalmaya başlamaktadırlar. Çoğalmaları oldukça hızlı gerçekleşmekte, çok yoğun bir alyuvar üretimine neden olarak derin yaralar meydana getirip vücuda saplanmaktadırlar.

Dizanteri nasıl bulaşır?

Hastalığı bulaştıran bakteri ve mikroplar, yalnızca hasta olan veya taşıyıcı olan kişilerde bulunmaktadır. İyileşme sürecindeki hastalar taşıyıcı görevi görmektedirler. Dolayısıyla bu süreçte hasta kişilerden uzak kalınmalı ve yakın temasta bulunulmamalıdır. Bununla birlikte, sağlıklı kişiler bile dizanteri hastalığının taşıyıcısı olabilmektedirler.

Bu hastalık kesinlikle pislik, dışkı ve ağız yoluyla bulaştığı için, kirli ellerin ve iyi yıkanmamış gıdaların en büyük hastalık nedenleri olduğu unutulmamalıdır. Özellikle büyük abdest sonrası ellerin yıkanmaması ve ağza götürülmesi hastalığın bulaşmasında büyük etkendir. Hastanın dışkısına temas eden ve buralardan beslenen uçan canlılar, hastalık mikrobunun taşınmasında önemli rol oynamaktadır.

Dizanteri belirtileri nelerdir?

Dizanterinin kendine özgü belirtileri bulunmaktadır. Bunlar teşhis ve tanılama aşamasında bazen gözden kaçırılabilir veya net bir şekilde belirti vermeyebilir. Hastanın verdiği şiddetli belirtilerden sonra doğru teşhisin konulması gerekir, yoksa hastanın ölümüne kadar giden durum oluşabilir. Dizanterinin ilerlemesindeki gelişim mikrobun zehri ile ilgilidir. Bu hastalıkta kuluçka süresi ortalama 1-3 gündür. Bu süreyi ishal, şiddetli karın ağrısı ve iştahsızlık gibi belirtiler izlemektedir, ancak bu belirtiler teşhis koyabilmek için yeterli olmadığı gibi doğru sonuç vermemektedir.

Hastalık, titreme nöbetiyle birlikte yükselişe geçen şiddetli ateş, bulantı, şiddetli karın ağrısı, kusma ve sıklıkla sulu dışkı yapma şeklinde başlamaktadır. Hastada tuvalet ihtiyacı çok olmakla birlikte sıvı olarak gelir ve dışkı kanlı bir yapıdadır. Mikrobun fazla zarar vermediği durumlarda hasta 3-4 günlük bir süreçte iyileşebilmekte, ağır durumlarda ise bu süre daha da uzayabilmektedir.

Dizanteri tedavisi nasıl yapılır?

Dizanterinin tedavisinde, öncelikle vücudun kaybettiği su yeniden kazandırılmaktadır. Hastanın devamlı olarak tuvalete çıkması önemli sıvı kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle hastaya, iki saat içinde kaybettiği sıvının 2 katı kadar sıvı verilmelidir. Verilen bu sıvı üçte ikisi DSÖ (dünya sağlık örgütü)’nün tavsiye ettiği bir bileşik, kalan üçte biri de normal sudur. Bu süreçte herhangi bir ilaç tedavisi tavsiye edilmemektedir. Ancak aşırı olmamak kaydıyla antibiyotik tedavisi yapılabilmektedir. Akut dönemde hastanın beslenmesinde pirinç lapası, bol miktarda sıvı ve meyve suyu verilmektedir. Daha sonra hastaya balık, şehriye ve kıyma gibi gıdalar da verilebilmektedir.

Dizanteride kas ağrısı olur mu?

Hastanın şiddetli ishal olmasından dolayı potasyum kaybı da yaşanmaktadır. Bu durum kaslarda yorgunluk ve ağrılara neden olabilmektedir. Kaslardaki bu ağrılar dizanterinin en önemli belirtilerinden biridir. Sağlıklı bir kişi, kaslarında ancak çok fazla hareket ettiği zaman bu tür ağrı duyabilir, fakat dizanteri hastaları bunu sürekli olarak hissetmektedirler. Hastaya düzenli olarak potasyum verilir ve felce neden olabilecek durumların önüne geçilmiş olur.

Add Comment