Fizik tedavi nedir ve nasıl yapılır?

Fizik tedavi nedir ve nasıl yapılır: Fiziksel araçlarla gerçekleştirilen tedavi şekline fizik tedavi adı verilmektedir. Felç olan hastaların tedavisinde ve türlü ağrıların olduğu hallerde tercih edilen fizik tedavi hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. İşte, detaylar;

Fizik tedavi nedir?

Değişik fiziksel araçların kullanıldığı, felçli ve çeşitli ağrıları olan hastalara uygulanan yaygın bir tedavi şeklidir. Hastaya belirli ölçülerde elektrik akımları verilerek, sıcak ya da soğuk dokunuşlar gerçekleştirilerek, hastanın ağrılarının olduğu bölgelere masaj yapılarak uygulanmaktadır.

Fizik tedavide değişik türde makineler ve cihazlar kullanılmaktadır. Kullanılan cihazlarda hastaların rahatsızlıkları dikkate alınarak, tedaviye vereceği tepkileri büyük önem taşımaktadır. Ozon tedavisi, magnetoterapi, mezoterapi, traksiyon, ultrason ve kas güçlendirici gibi tedavi yöntemlerinde kullanılan farklı cihazlar bulunmaktadır.

Fizik tedavide amaç zarar ya da hasar görmüş olan eklem veya yumuşak dokuların onarılmasıdır. Fizik tedavi kireçlenme, eklem ağrıları ve sırt ağrıları gibi sorunlar için çok iyi bir tedavi şeklidir. Uzman terapistler tarafından rehabilitasyon merkezlerinde uygulanmaktadır. Yapılan tedavilerde önemli olan nokta fizik tedavinin haricen yapılması, duyulan ağrıların azaltılması ve eklem hareketliliğinin yeniden sağlanmasıdır.

Fizik tedavi kimlere uygulanır?

Fizik tedavi uygulamalarında dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken konular vardır. En önemli konu fizik tedaviden sonra hastanın kendisine çok dikkat etmesidir. Yani hasta kendisini ters durumlara karşı korumalı ve kollamalıdır. Fizik tedavi bazı rahatsızlıkları olan kişilere uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Eklemlerinde, bacaklarında, omuz ve kollarında ağrıları olanlar,
 • Romatizmal hastalıkları olan ve bunun negatif etkilerini görenler,
 • Kaslarında ameliyat sonrası güçsüzlük hissedenler,
 • Eklem hareketlerinde kısıtlılığı ve ağrıları olanlar,
 • Bir kaza sonrası kırık, çatlak ve çıkıklar meydana gelenler,
 • Kollarında ve bacaklarında beyin ya da sinir hasarı nedeniyle felç olanlar.

Fizik tedavi çeşitlerinden bazıları:

 • Su: Su sıcaklığının soğuk, sıcak ve ılık bir şekilde ayarlanıp gerçekleştirilen uygulamadır. Bu tedavi şeklinin uygulanması için değişik bazı cihazlar ve aletlerden yardım alınmaktadır. Ayrıca kaplıca sularının fizik tedavi bakımından oldukça iyi yararları olduğu da bilinmektedir.
 • Masaj: Hastanın eklem hareketlerini arttırmak, dolaşımını ve kaslarını güçlendirmek, ağrılarını dindirmek amacıyla vücuttaki belirli noktalara uygulanan yöntemlerdir.
 • Hareket tedavisi: Bu uygulama adından da anlaşılabileceği gibi hastaların hareket kabiliyetini sağlamak, eski hareketliliğini elde etmesine yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen bir yöntemdir.
 • Elektrik tedavisi: Bu yöntem daha çok felçli hastalara uygulanmaktadır. Uygulama düşük düzeyde ve orantılı şekilde elektrik akımı verilerek gerçekleştirilmekte ve sorunun giderilmesi amaçlanmaktadır.
 • Işın tedavisi: Uygulama, kimyasal etkisi bulunan ultraviyole ışınları kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Verilen ışının en önemli yönü güneş banyosu yerine geçmesidir ve canlı hücrelerin hareketlenmesi sağlanmaktadır.

Add Comment