Güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır?

Güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır: Güneş altında uzun süre korumasız şekilde kaldığınızda güneş yanığı oluşur. Aslında güneşte kalma süresi ve ten şekline göre değişen yanıklar oluşturur. Beyaz tenli olan kişilerde, korunmasız 5-10 dakika kadar kalmak güneş yanığı oluşturmakta yeterli bir süredir. Cildin güneş ışığına karşı hassas olmasını sağlayan ilaçlar, deniz içinde veya karlı ortamda olmak güneş yanığı olmasını sağlayan etmenlerdir. İşte, güneş yanığı tedavisi;

Güneş yanığı belirtileri nelerdir?

Güneş yanığı olduğunda kızarıklık, yanan bölgede yanma ve sıcaklık hissi, su toplaması ya da yara oluşması başlıca belirtileridir. Güneş yanığı, güneşlendikten yaklaşık 24-48 saat sonra kendini çok daha fazla belli eder. Genelde deride olan kızarıklık birinci derece yanığa, deride su toplaması ve şiddetli yanma ikinci derece yanığa neden olmaktadır.

Güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır?

Yanık olan deriyi nemli tutmak, ağrıyı ve yanma hissini azaltır. Nemli bezlerle yanan bölgeye kompres yapmak gereklidir. Hafif bir kremle cildi nemlendirmek gereklidir. Asla yanığa direk buz uygulanmamalıdır. Su toplayan noktalar asla delinmemelidir ve bol su içilmelidir.

Güneş yanığı tedavisinde, derinin ve vücudun su ihtiyacı kesinlikle karşılanmalıdır. Yanık oluştuğunda yaklaşık 8-10 bardak kadar su içilmelidir. Cildin yanan kısmına yönelik, ılık su ve soğuk su ile duş alınabilir. Güneş yanığı iyileşinceye kadar asla alkol ve kafein alınmamadır. Bu gıdalar sıvı eksikliği yaratarak, yanan bölgenin daha fazla yanmasını sağlar.

Güneş yanığında cilt kuruması olur. Cilt kuruluğu nedeni ile cilt çok daha sert ve acı verici haldedir. Bu nedenle, cilde nemlendirici uygulamak gerekir. Nemlendirici, cildin esnekliğini kazanmasını sağlar. Fakat su toplama gibi bir sorun varsa asla nemlendirici sürülmemelidir.

Kalamin losyonu güneş yanığının etkisini azaltır. Fakat kalamin losyonunun etkisi 1-2 saat içinde kaybolur. Losyonu uygulamadan önce soğuk duş almak faydalıdır. Aloe vera kremleri ve losyonları yanık tedavisinde etkilidir.

Hidrokortizon kremi, güneş yanığının acısını ve ciltte şişkinliği alır. Fakat su toplama gibi bir deri durumu varsa bu krem kullanılmaz. Buna rağmen, deride olan yanık hala acıyorsa bir hekime başvurmak gereklidir. Güneş yanığı acısını kesen ilaçlar sadece doktor tarafından verilir.

Güneş yanığında su toplayan yerler patlatılmamalıdır. Bu durumda enfeksiyon kapılabilir. Güneş yanığında asla yoğurt kullanılmamalıdır. Yoğurt sürülen bölgelerde temizleme sorunu vardır ve tıbben bir etkisi yoktur.

Güneş yanığından korunmak için, 10-16 saatleri arasında asla güneşe çıkılmamalıdır. Çıkılırsa da koruma faktörü en az 15 olan koruyucu kremler kullanılmalıdır. Koruyucu krem, güneşe çıkmadan yaklaşık 30 dakika kadar önce sürülmelidir. Denize giriliyorsa, 1 saatte 1 defa güneş kremi tekrar kullanılmalıdır. Şapka, uzun kollu koruyucu ve nefes alan kıyafetler tercih edilmelidir.

Add Comment