Hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır: Halk arasında mayasıl olarak ta bilinen Hemoroid, makatın çıkış noktasında genişleyen damar yumaklarının oluşması ile meydana gelir. Halk dilinde basur ve mayasıl olarak da isimlendirilmektedir. Genelde iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Hemoroid, hastanın hayatını kötü yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle, tedavisinin yapılması gerekir. İşte, detaylar;

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Hemoroid ilaçlarla ve kremlerle tedavi edilmez. Yeni başlayan hemoroitlerde, doktor bir süre ilaç kullandırabilir. İlerleyen hemoroid kesinlikle cerrahi operasyonla temizlenir. Bu nedenle, bekleyeyim geçer derseniz makat kanserine çevirebileceğinden kesinlikle doktora gitmeniz gerekir. Hastanelerin genel cerrahi bölümlerinde tedavisi yapılır. Hemoroid tedavisinde 3 ana yöntem vardır. Bunlar; lazer, boğma ve THD yöntemleridir.

Lazerle hemoroid tedavisi:

Dış hemoroidlerde, lazer ile yapılan uygulamada hemoroid memesi tahrip edilir. Bu sayede hasta hızlıca hemoroidden kurtulur.

Lastikle boğma yöntemi (RBL):

Aslında, lastik bir halka kullanıldığından ismini böyle almıştır. Dış ve iç hemoroidleri besleyen damarların etkisiz hale gelmesi için tedavi planlanır. Vakumlu bir cihaz oluşan memeleri içine çeker. En son kısma ise, bir lastik halka takılır ve bu sayede memelere gelen kan engellenmiş olur. Kan ile beslenemeyen meme bir süre sonra düşer.

TDH hemoroid tedavisi:

Hemoroid memesini besleyen toplardamarın bağlanması işlemine verilen isimdir. Bu sayede, toplardamar ile hemoroid arasında olan bağ kopmuş olur. Bu işlemlerin hiçbirinde hastaya narkoz verilmez. Dolayısıyla hasta, operasyon sonrası rahatlıkla evine ve yaşamına dönebilmektedir.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

Dışkılama sırasında kanama, anüste elle hissedilen memelerin olması, makatta dolgunluk hissi ve kaşıntı şikayetleri vardır.

Dış hemoroidde şiddetli ağrı, anüste büyüme ve kanama meydana gelir. Kanama, parlak kırmızı kan şeklindedir ve genellikle dışkılama sonrası oluşur.

Hemoroidden korunmak için yapılacaklar:

Bol lifli gıdalarla beslenilmeli, dışkılama sırasında ıkınılmamalıdır,

Kabız olmamak için bol su içilmeli ve beslenme düzenine dikkat edilmelidir,

Uzun süren öksürük ve ağır kaldırma gibi eylemler yapılmamalıdır,

Hareketsizlikten uzak durulmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır,

Dışkılamada sıkıntı varsa, sıcak su oturma banyosu mutlaka yapılmalıdır.

Hemoroid bulaşıcı bir hastalık değildir. Sadece, düzgün beslenme ve egzersizlerle oluşmasının önüne geçilebilir. Hayatı ters yönde çok etkilediğinden, dikkat etmek ve doktora gitmek şarttır. Kendiliğinden geçer diye düşünülmemeli ve bitkisel ilaçlara rağbet gösterilmemelidir. Hemoroid, ilerleyen süreçte kansere dönebileceğinden tedavisi kesinlikle yapılmalıdır.

Add Comment