Migren tedavisi nasıl yapılır?

Migren tedavisi nasıl yapılır: Migren, beyin hastalıklarından biri olarak algılansa da bütünüyle bedensel bir hastalıktır. Baş ağrısının ön planda olduğu migreni, yalnızca bir baş ağrısı gibi de düşünebiliriz. Tüm vücudu etkileyen bulantı, ishal, kusma, yorgunluk ve terleme gibi şikayetler de bu baş ağrısına eşlik edebilmektedir. Yazımızda migren hakkında merak ettiklerinizin cevaplarını vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Migrenin genel belirtileri sinirlilik, huzursuzluk, ses, ışık ve koku gibi bazı uyaranlara aşırı hassasiyet olarak ortaya çıkmaktadır. Konuşmada güçlük yaşanması, görme kayıpları, uyuşukluk ve yarı felce varan güçsüzlük, baş dönmesi, dengesizlik ve nadiren de olsa bayılma bulgular da gelişebilmektedir. Bu bulguların ortak özelliği geçici olması ve kalıcı bir hasar bırakmamasıdır.

Migren nasıl ortaya çıkar?

Ağrılar istenmeyen biri durum olsa da, vücudun bir yardım talebi olarak düşünülmelidir. Bu düşünceden yola çıkılarak kişinin bozucu alanlarının araştırılması neticesinde, baş ağrıları ve migrenin nasıl oluştuğu da belirlenebilir. Bir bozucu alan hastalığı olan migren, yalnızca otonom sinir sistemi fonksiyonlarındaki geçici bozulma olarak tanımlanabilir.

Migren tedavisi nasıl olmalı?

Toplumumuzdaki genel kanı olarak tedavi edilemeyen bir hastalık olarak bilinmektedir, fakat tedavisi yapılan bir hastalıktır. Migreni olan kişilerin çoğunlukla anneleri, çocukları ve çevresindekiler migrenden kurtulamadıklarında hemen tedavisi yok fikri gelişmektedir. Migren tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçların etkileri varsa da geçici olmaktadır. Migrenin şiddeti ve görülmesi azalsa da hayat boyunca migreni durduran bir ilaç bulunmamaktadır.

Migrenli hastalar sürekli olarak bir çözüm ararlar, bu sorundan kurtulmak isterler ama kurtulamayacaklarına da inanmışlardır. Öncelikle bu çelişkili durumun aşılması gerekmektedir. Ağrının bir nedeninin olduğu fikrinden planlanan tedavi yaklaşımları, doğrudan ağrının nedenlerine yönelmektedir. Migrenin bir nedeni kesinlikle vardır ve bu nedeni düzeltilirse migren de düzelmektedir.

Migrenin temelinde yatan nedenleri stres, lodos, hormonlar veya bazı besinler şeklinde düşünülürse, migrenin tedavi edilmesi söz konusu olmaz. Migrenle birlikte yaşamaya çalışmanın öğrenilmesi, yaşam şeklinde kısıtlamalara gidilmesi ve kontroller sağlanması gibi yönelimler gerçekleştirilmeye çalışılır. Migrenin sebebi kesinlikle çevresel faktörler değildir ve bütünüyle vücudun bio-elektriksel sistemiyle alakalıdır. Ancak çevresel faktörlerin migreni tetikleyici özellikleri vardır.

Bio-elektriksel bir hastalık olmasından dolayı, migren tedavisi amacıyla uygulanan yöntemler etkisi bakımından mutlaka sorgulanmalıdır. İlaçlar olmaksızın uygulanan akupunktur, nöral terapi ve hipnoz gibi yöntemlerin etkileri ilaçlardan çok daha fazla olmaktadır. Etkinliği en fazla olan tedavi, nedene yönelik olarak gerçekleştirilen tedavidir. Bu sayede, migrene neyin sebep olduğu belirlenebilir ve çözüme kavuşturulabilir.

Migren ataklarını önlemek için yapılabilecekler:

  • Hemen ağrı kesiciye başvurmayın:

Her başımız ağrıdığında ağrı kesici almak isteriz. Halbuki, mevcut baş ağrısı migren ağrısıysa ve de ayda 4-5 taneden çok ağrı kesici alıyorsanız, migreninizi daha da şiddetlendirebilir ve ataklarda sıklık yaşayabilirsiniz. Ağrı kesicilerin fazla kullanılması, beyindeki ağrı merkezlerinin duyarlılığını arttırabilmektedir. Bu şekilde hareket etmek yerine bir nöroloji uzmanına görünmekte fayda vardır. Migren teşhisi konulduğunda, sadece doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Migren günlüğü tutmalısınız:

Migren sorununuz varsa, kendiniz için bir migren günlüğü tutun. Neleri yiyip içtiğinizi, koku ve stresi tetikleyen faktörleri, ne kadar uyuduğunuzu, yaptığınız egzersizleri ve sürelerini bu günlüğe kaydedin. Bunlarla birlikte migren ağrısının sıklığını, ne kadar sürdüğünü, ağrının yerini, karakterinizi ve kullandığınız ilaçları da not edin. Kayıt altına aldığınız bu notlarla, migren ağrılarınızı tetikleyen etkenleri ve yapılacak tedavinin planlanmasını da yapabileceksiniz.

  • Uyku düzeninizi bozmayın:

Bazı insanlar uykusuzluk yaşadıklarında, bazıları da fazla uyku uyuduklarında migren atağı yaşayabilmektedir. Çok uyuyan biri hafta içi işe gitmek için erken kalktığında migren ağrısı yaşamazken, hafta sonu biraz uyuyayım dediğinde ve fazla uyuduğu zaman migren ağrısıyla uyanabilmektedir. Bundan dolayı, mutlaka her gün aynı saat kalkmaya ve uykusuz kalmamaya dikkat edilmelidir.

  • Ağır spor aktiviteleri yapmayın:

Eğer yaşadığınız ağrılar egzersiz nedeniyle tetiklenmiyorsa, vücudunuzu rahatlatabilecek yüzme, yürüyüş ve bisiklete binme gibi birçok spor aktivitesini yapabilirsiniz. Spor serotonin hormonu salgılamanıza imkan sağlar ve stresinizi düşürür. Bu sayede migren ağrılarının hafiflemesine de katkı sağlar. Ancak yapacağınız spor aktiviteleriniz ağır ve çok yorucu olmamalıdır.

  • Öğünleri atlamayın:

Gün içinde düzenli olarak yemek yemeli ve öğünlerinizi kesinlikle atlamamalısınız. Şayet öğünler arasında veya akşamın geç saatlerinde açlık hissiniz artıyorsa, bu kan şekerinizde düşüşü işaret edebilir ve migreninizi tetikleyebilir. Kendiniz için küçük ara öğünler hazırlayabilir ve migreninizin tetiklenmesini önleyebilirsiniz.

  • Meditasyon ya da dans yapın:

Yaşanan stres, migreni tetikleyen önemli faktörlerden biridir. Bundan dolayı stresinizi hafifletebilecek, zihninizi berraklaştıracak ve odaklanmanızı arttıracak akiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Mesela; dans yapabilirsiniz, yoga veya meditasyon gibi zihninizi dinlendirecek aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

  • Çay, kahve ve alkol tüketimine dikkat edin:

Kafein, migren tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlarda bulunan etkili bir maddedir, ancak bununla birlikte migren ağrılarını tetikleyici de olabilmektedir. Migreniniz kafeinli gıdalarla tetiklenmiyorsa, günlük 2 fincan kahve veya 3-4 bardak çay ile alacağınız kafein migren ağrılarınıza iyi gelebilir. Tabi bunu yaparken aşırı tüketmekten imtina etmeniz gerekiyor.

  • Bazı besinleri dikkatli tüketin:

Her hastada migreni tetikleyen faktörler farklı olabilmektedir. Ancak tüketilen besinler arasında migren ağrısını en çok tetikleyenler; mayalı içkiler, peynir, baharatlı ve yağlı gıdalar, tatlandırıcılar, aroma katkıları, sakatat, süt, sucuk, salam, sosis, pastırma, midye ve karides gibi besinlerdir.

Add Comment