Nasır tedavisi nasıl yapılır?

Nasır tedavisi nasıl yapılır: Nasır, en çok ayak üstlerinde, ayak parmaklarında ve ayak tabanlarında oluşur. Cilt aşırı şekilde sürtünme ve sürekli basınca maruz kalma durumunda dairesel formda sertleşmekte ve kalınlaşmaktadır. Böyle bir durumun meydana gelmesine nasır adı verilmektedir.

Nasırın nedenleri

En çok ayak üzerlerinde meydana gelmesinin sebebi, giyilen ayakkabıların ayağa uygun olmamasıdır. Yani ayağı sıkan ayakkabıların kullanılmasından, sürekli çok yüksek topuklu giymekten veya uzun süreli ayakta durmaktan kaynaklanmaktadır.

Ayakkabıların çorapsız bir şekilde giyilmesi, çok fazla mesafeler yürünmesi, özellikle el emeği ağır bir iş yapılması ve ayakların üzerinde baskı meydana getiren sporların yapılması da nasır oluşumunun diğer nedenleri olarak sayılabilir.

Kimler nasır oluşumunda risk altındadır?

Nasır oluşma riski olanlar; ayak kemikleri çarpık olan kişiler ve hasarlı ter bezi hastaları, bedeninde siğil ve yara izi olan kişilere nazaran daha çok risk taşımaktadırlar. Bunlara ek olarak şeker hastalarında ve ayaklarında zayıf kan akışı bulunan kişilerde de nasır riski yüksektir. Bu tür sorunları olan kişilerin mutlaka doktor kontrolü olmaları gerekir.

Nasırın belirtileri olarak da; pürüzlü ve kalın bir cilt, ağrılar ve sert çıkıntılar sayılabilir. Kişideki bu belirtiler, yürürken veya ayaktayken oldukça fazla rahatsızlık yaratır ve sorun yaşatır. Cilde olan basınç ve sürtünmenin ortadan kaldırılması ile nasır iyileşmektedir. Nasırın tedavisi ile ilgili türlü ilaçlar ve losyonlar kullanılabilmektedir. Nasırın iyileşmesi için evde doğal olarak uygulayabileceğiniz yöntemler de bulunmaktadır.

Evde nasır tedavisi nasıl yapılır?  

1- Topuk taşı (ponza taşı):

Halk arasında topuk taşı olarak da adlandırılan ponza taşı, nasır tedavisinde çok etkili olmaktadır. Ponza taşıyla ölü ve sertleşmiş deriler kaldırıldığı zaman, yaşanan ağrılar azalmakta ve iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Uygulaması; Sertleşen cildin yumuşamasını sağlamak için, gece yatmadan evvel 10 dakika süreyle nasır olan ayağınızı sıcak suda bekletin. Sonra ayaklarınızı kurulayın ve yavaş bir şekilde ponza taşını ileri geri hareket ettirerek nasır olan bölgeye 3-5 dakika kadar sürtün. Sonra da bir miktar pamuk alın ve Hint Yağına batırıp nasırınızın üstüne koyun. Bir bant yardımıyla pamuğu sabitleyin ve ertesi sabah da yaptığınız bandajı çıkarın. Gün içerisinde de birkaç defa Hint Yağı sürmeye devam edin. Bu uygulamayı nasırınız tamamıyla iyileşene kadar sürdürün.

2- Beyaz sirke:

Nasırın tedavisinde etkili olan beyaz sirke, yüksek asidik özelliği sayesinde sertleşmiş olan cildin yumuşamasını sağlamaktadır. Beyaz sirkede yer alan mantar enfeksiyonlarında kullanılan ajanlar ve anti-bakteriyel özellikler olası enfeksiyon riskini düşürmektedir.

Uygulaması; Gece yatmadan evvel bir bardak suyun içine içte bir oranında beyaz sirke ekleyin. Suyla seyrelttiğiniz sirkeyi nasır olan bölgeye sürüp, bir bandajla kapatın ve gece açık bırakın. Sabah olduğunda bandajı açın ve ponza taşı ya da törpü ile sertleşmiş olan deriyi dökün. Bu bölgenin nemli kalmasını sağlamak için Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı kullanın. Nasırınız iyileşene kadar bu uygulamayı her gün bir kez yapmaya devam edin.

3- Karbonat:

Doğal bir peeling görevi gören karbonatın, nasırın iyileşme sürecini hızlandırma kabiliyeti de vardır. Nasır bulunan bölgedeki ölü derilerden kurtulmak için birebirdir. Bunun yanı sıra, enfeksiyon riskine karşı cildin korunmasını sağlamaktadır.

Uygulaması: Bir kovaya ılık su koyun ve 2-3 yemek kaşığı karbonat ilave edin. Bu suyun içinde nasır bulunan ayağınızı 10-15 dakika kadar bekletin. Çıkardıktan sonra ponza taşı yardımıyla ölü derileri temizlemek için ovalayın. Diğer bir yöntem de; Bir çay kaşığı karbonat ve limon suyunu bir miktar suda macun haline getirmektir. Elde edilen macunu nasır olan bölgeye dikkatli bir şekilde sürün. Gece yatarken açık şekilde bırakın ve sabah kalktığınızda ılık su yardımıyla durulayın. Sonrasında ponza taşı ile hafif bir şekilde ölü derileri ovalayın. Bunu nasırlı bölge iyileşene kadar günde bir defa uygulamaya devam edin.

4- Limon:

Nasır tedavisinde kullanılabilecek diğer bir yöntem de limon kullanılmasıdır. Limondaki asit sertleşmiş ve kalınlaşmış cildi yumuşatmakta ve sonucunda da bütünüyle iyileştirmektedir.

Uygulaması; Nasırınızın olduğu yere taze limon suyunu sürüp kurumasını bekleyin. Her gün üç kez bunu uygulayın. Başka bir yöntem de; 1 çorba kaşığı limon suyunun içine iki tane karanfil ekleyin ve 15 dakika kadar bekleyin. Sonra karanfilleri içinden alın ve limon suyunu nasır olan bölgeye uygulayın. Kuruduktan sonra yeniden sürün. Bunu her gün birkaç defa yapın. Nasır ile ilgili iyi bir sonuç elde edinceye dek uygulamaya devam edin.

5- Sarımsak:

Doğal bir antioksidan olan sarımsak, nasır tedavisi konusunda da oldukça fayda sağlamaktadır. Buna ek olarak anti-bakteriyel ve entifungal özellikleri de bulunan sarımsağın enfeksiyon önleyici özelliği de bulunmaktadır.

Uygulaması; Bir diş sarımsağı nasır bulunan bölgeye sürün ve cildin kurumasını bekleyin. Sabah kalktığınızda ayağınızı yıkayın ve kurulayın. Nasırınız iyileşene kadar her gece uygulamayı sürdürün.  Diğer bir yöntem de; İki diş sarımsağı ezip bir miktar elma sirkesi ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı nasırlı olan bölgeye uygulayın. Sonrasında üstüne pamuk koyup bandajlayın. 2-3 saat kadar bekledikten sonra bandajı açın ve temizleyin. Bu uygulamayı birkaç hafta süreyle yaparsanız iyi sonuç alacaksınız.

6- Terebentin Yağı:

Güçlü bir antiseptiktir ve nasır tedavisinde oldukça fayda sağlar. Terebentin yağı, çok süratli bir şekilde deriye nüfuz etmekte ve nasırın iyileşme sürecini oldukça hızlandırmaktadır.

Uygulaması; İnce bir bez alın ve içine buz koyun. Bununla, iki dakika kadar nasırlı bölgeye masaj yapın. Kuruladıktan sonra da bu bölgeye terebentin yağı sürüp üzerine bandaj yapın ve gece boyunca da açık bırakın. Bu uygulamayı gece yatmadan evvel yapmalısınız.

Diğer bir alternatif de; Bir kahve fincanının dörtte birine Hindistan cevizi yağı koyup mikrodalga fırında ısıtın. Isıttıktan sonra içine bir çorba kaşığı miktarınca terebentin yağı ile iki çorba kaşığı miktarınca kafur yağı ekleyin. Sonrasında da elde ettiğiniz karışımın soğumasını bekleyin. Nasır olan ayağınızı ılık suda 10-15 dakika kadar bekletin ve çıkarıp kurulayın. Yaptığınız karışımı nasır olan bölgeye sürün. Kalan diğer karışımı da bir kavanozun içine alarak muhafaza edin. Her gün 2-3 defa uygularsanız iyi netice alabilirsiniz. Uygulamayı nasırınız iyileşene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Add Comment