Tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır: Tırnak mantarı, belki de mantar türleri arasında en fazla görülen mantardır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, o oranda hızlı iyileşen bir hastalıktır. Tırnaklarda renk değişimi, kalınlaşma, kırılan ve ufalan tırnaklar başlıca belirtileridir. Bulaşıcıdır ve bu nedenle tedavi edilmelidir. İşte, tırnak mantarı tedavisi;

Tırnak mantarı belirtileri nelerdir?

Tırnak renginde değişim, tırnağın kalınlaşması, ağrı, kırılan ve ufalanan tırnaklar, dalgalı görünüm, tırnağın yataktan ayrılması, tırnağın çevresinde iltihap olması ve peynir gibi kötü koku oluşması başlıca tırnak mantarı belirtileridir. Yalnız, mantarın çeşidine göre belirtilerde farklılıklar oluşabilir.

Tırnak mantarı neden olur?

Ayak mantarı veya kasık mantarı gibi, mantarlar tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Ayakların nemli kalması, kirli ortamlarda spor salonlarında duş almak, ortak alanlarda çıplak ayak yürümek veya ortak kullanılan terlikleri giymek, havlu ve çorap gibi ortak kullanılan eşyalar, terleten ayakkabı seçimleri ve teri emen çorap giymemek başlıca bulaşma şeklidir.

El ve ayakları çok yıkamak veya suyun içinde uzun kalmalarını sağlamak, koruyucu derinin aşınarak mantarın tırnaklara girmesine neden olmaktadır.

Tırnağı fazla kısa kesmek, tırnağın kırılması ve çizilmesi mantarın tırnağa girmesine neden olur.

Şeker hastalığı, kan dolaşımı yavaş olanlar, kemoterapi görenler, AIDS hastaları ve bağışıklığı düşük olanlarda mantar oluşma riski yüksektir.

Nemli iklimlerde yaşamak, sigara içmek, çok fazla terlemek ve tırnaklarda travma oluşması tırnak mantarına neden olur.

Tırnak mantarı tedavisi:

Tırnak mantarında tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar hızlı tedavi olunur. İlerleyen dönemde, mantar çok fazla çoğalacağı için tedavi çok zorlaşır ve uzun sürer. Tedavide dikkat edilmesi gereken şey, tırnakların kuru kalmasına özen göstermektir. Nemli çorap ve ayakkabılar giyildiği sürece mantardan kurtulmanız olanaksızdır.

Kapalı ayakkabı giymemek, mümkün olduğunca çıplak ayak dolaşmak, teri emen çoraplar tercih etmek ve her gün çorap değişmek gerekir. Ayakkabılar dar olmamalı ve tırnaklara baskı yapmamalıdır. Tırnaklar düzenli bir şekilde kesilmelidir. Bu sayede, arkadan gelen taze tırnak mantardan kurtulacaktır.

Elma sirkesi, tırnağın PH derecesini düşürür ve mantarın ölmesini sağlar. Her gece yatmadan 6 ay boyunca elma sirkesi tırnaklara sürüldüğünde mantardan kurtulabilirsiniz.

Doktorun verdiği klotrimazol krem, tırnak mantarında tedavi edici özelliğe sahiptir.

Add Comment