Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi nedir nasıl yapılır: Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla ve diğer yardımcı yöntemlerle bebek sahibi olamayana çiftlere uygulanmaktadır. Bu sayede bebek sahibi olabilmeyi ümit ederler, ancak başarılı bir sonucun elde edilebilmesi için bir takım şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Yazımızda, tüp bebek tedavisi hakkında merak ettiklerinize cevap vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Tüp bebek tedavisi öncesinde yapılması gerekenler:

Tüp bebek tedavisine karar vermeden evvel, normal ve diğer yardımcı yöntemlerle bebek sahibi olamayacaklarını öğrenmelidirler. Yapılan tetkiklerde erkekte sperm sorunu yoksa ve kadında yumurtlama işlevinin düzenli olduğu belirlenirse tüp bebek tedavisi gerekmez. Bu özelliklere sahip olan çiftlerde, yumurtlamayı arttırıcı tedaviler veya aşılama tedavisi yapılabilir. Yumurtlamayı arttırıcı tedavilerin uygulanmasıyla, kadının ay içindeki gelişmiş yumurta sayısında artış sağlanmaktadır. Bu sayede, doktorun tavsiye edeceği günlerde cinsel birliktelikle doğal yollardan gebelik elde etme imkanı vardır.

Aşılama tedavisinde ise, erkeğin spermleri laboratuar şartlarında yoğunlaştırılır ve hareketli olmaları sağlanır. Bu spermler kadının rahmine yerleştirilmekte ve gebelik olma olasılığı arttırılmaktadır. Bu yöntem, gebelik oluşma süresini kısaltmakta ve sperm sayısını arttırmaktadır. Aşılama ile yumurtlama arttırıcı yöntemlerin birlikte kullanılması, gebelik oluşma şansını daha da yükseltmektedir. Çiftler üzerinde gerçekleştirilen tetkikler neticesinde, tüp bebek tedavisi ile gebelik sağlanabileceği belirlendiği zaman, buna göre hazırlıklara başlanması gerekmektedir. Tedavide başarı yakalanabilmesi açısından, hem kadının hem de erkeğin uyması gereken bazı koşullar bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde erkek ne yapmalı?

Tedaviye geçilmeden önce erkekler, iki ay öncesine dayanan bir ateşli hastalık geçirmişlerse bu durumu doktora anlatmalıdırlar. Bunun nedeni, ateşli hastalıklarda erkeklerin sperm kalitelerinin düşmesi ve tedaviyi negatif etkilemesidir. Ayrıca erkeğin cinsel organındaki enfeksiyonlar ve iltihaplar da olumsuz etki yapabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinden önce, ağır egzersizlerden ve yoğun sportif faaliyetlerden de uzak durulmalıdır. Bu tür faaliyetlerin uygulamadan en az üç ay kadar evvel bırakılması gerekmektedir. Tedavi amaçlı kullanılan ilaçlarla ilgili de doktora bilgi verilmelidir. Tedaviye başlamadan üç ay önceden itibaren hamam, sauna veya kaplıca gibi sıcak ortamlara girilmemesi de gerekmektedir. Çünkü sıcaklık sperm kalitesini olumsuz etkileyen faktörlerden biridir.

Tüp bebek tedavisinde kadınlar ne yapmalı?

Tüp bebek tedavisine karar veren kadınların doktorlarıyla iletişim halinde olmaları gerekmektedir. Özellikle cinsel hastalık geçirildiyse doktora bu konuda bilgi vermelidirler. Tedavi öncesinde kadınların karın bölgesini zorlayacak egzersizlerden sakınmaları gerekir. Tedaviden en az üç ay önce sigara kullanıyorlarsa sigarayı, alkol kullanıyorlarsa alkolü bırakmaları gerekmektedir. Sürekli kullandıkları ilaçlar varsa, bunları doktorlarıyla paylaşmaları önemlidir. Kadınlar da erkekler gibi sıcaklığı yüksek ortamlara girmemeleri gerekir. Diyet yapıyorlarsa buna ara vermeleri şarttır.

Tüp bebek tedavisindeki aşamalar:

Tüp bebek tedavisi 4 aşamadan müteşekkildir. Bunlar;

  • Yumurtaların uyarılması:

Tedavi öncesi tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra, yumurtaların uyarılma aşamasına geçilir. Kullanılacak olan ilaçların belirlenmesinde kadının yaşı, yumurta rezervi ve hormon düzeyleri belirleyici olmaktadır. Edinilen sonuçlara bağlı olarak da ilaçlar ve dozları tespit edilir. Her hastaya ayrı uygulamalar içeren bir tedavidir. İlaç kullanımı adet kanamasının 2. ya da 3. günü başlar. Bazı hastalarda ise adet döneminin 21. günü başlatılmaktadır. İlaçların uygun bir dozda verilememesi durumunda veya yüksek doz verildiğinde, OHSS denen yumurtalıkların aşırı uyarılması söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı, ilaç kullanımı çok önemli bir konudur. Yumurtalıkların aşırı uyarılması vücutta sıvı toplanmasına yol açabilmektedir. Bu durum kadının kilo almasına yol açabilir.

  • Yumurtaların toplanması:

Yumurtalıkların uyarılmasından sonra, vajinal ultrason yapılarak yumurta toplama aşamasına geçilmektedir. Uygulama esnasında kadına genel anestezi verilir. Gelişen yumurtalar özel aletler ve iğneler vasıtasıyla toplanmakta ve steril tüplerin içine alınır. Kadına yapılan bu uygulama aşamasında erkekten de sperm alma işlemi gerçekleştirilir.

  • Embriyonun oluşması ve rahme yerleştirilmesi:

Kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermler laboratuar ortamında döllendirilmekte ve embriyo elde edilmektedir. Yumurtaların toplanmasının 5-7’inci gününde yerleştirilmek üzere embriyolar meydana getirilir. Bu embriyolar da özel tüpler sayesinde rahme yerleştirilir. Uygulamadan sonra, hormon ilaçlarının kullanımına devam edilmektedir. İlaçların ciddi bir yan etkisi olmasa da, vücutta sıvı tutulumuna yol açabilmektedir.

  • Gebeliğin takip edilmesi:

Embriyoların rahme yerleştirilmesini takiben bekleme sürecine girilmektedir. Bu süreç gebeliğin olup olmadığının belirlenmesi içindir. İki hafta kadar sonra, kan tahlili yapılarak gebelik var mı bakılır. Eğer gebelik gelişmemişse tedaviye son verilir. Gebelik söz konusuysa progesteron tedavisine başlanır. Bununla düşük olmasının önüne geçilmek istenmektedir. Bundan sonraki süreç, normal gebeliklerde olduğu gibi gebelik takiplerinin yapılmasıdır.

Tüp bebek tedavisini etkileyen faktörler:

  • Anne adayında yumurtanın olmayışı: Bu durum anne adayının ileri yaşta olmasından kaynaklanabilmektedir. Etki eden şey yumurta kapasitesinin azlığı olup, foliküller olgunlaşmış da olsa yumurtaların toplanma aşamasında yumurtanın elde edilemeyişidir. Bundan dolayı tüp bebek tedavisi sonlandırılmaktadır.
  • Döllenme olmaması: Sağlıklı yumurta ve spermin kullanılmasına karşın embriyonun elde edilememesidir. Spermlerin yumurtayı döllenme şansı %75 civarındadır. TESE yöntemiyle alınan spermlerde bu oran %55 kadardır. Döllenme sağlanamadığında tedaviye son verilir.
  • Transfer işleminde yaşanan sorunlar: Bu sorun, bazı hastaların rahim yapısında ortaya çıkan bozukluklar dolayısıyla embriyo transferinin gerçekleştirilememesidir. Böyle bir sorun oluştuğunda gebelik şansı oldukça düşmektedir.
  • Hiç spermin olmaması: TESE yöntemi kullanılsa bile bütün erkeklerde sperm elde edilemez. Bu durumda da tüp bebek tedavisine devam etmek mümkün olmaz.
  • Gebelik testi öncesi kanama: Aşamaların tamamlanmasından sonra gebelik testine kadar geçen süre içinde kanama meydana gelirse, gebeliğin oluşmadığı anlaşılır ve tedaviye son verilir.
  • Yumurtaların aşırı uyarılması: Bu sorun tedavilerde sıklıkla yaşanabilmektedir. Daha çok polikistik over’li hastalarda gelişen bir durumdur. Yumurtaların aşırı uyarılması nedeniyle verilen ilaçların dozu düşürülmelidir. Bazı hastalarda ilaçların kullanımına kısa bir süre ara verilebilir. Aşırı uyarılan yumurtalıklar nedeniyle kadında pıhtılaşma problemleri, solunum güçlüğü, karın bölgesinde ağrı ve şişkinlik, yumurtalıklarda aşırı büyüme, idrarın azalması, göğüs boşluğunda va karın boşluğunda sıvı birikmesi söz konusu olabilmektedir. Tüm bunlar tüp bebek tedavisini sona erdirmeyi gerektirebilecek faktörlerdir.

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürede yapılır?

Tedaviye başlamadan önceki tetkikler ve değerlendirmeler hariç ortalama 15 gün süren bir tedavidir. Erkeklerin tedavideki rolü yalnızca sperm vermeleridir. Kadınların tedavi süreci ise 10 gün kadar devam etmektedir. Bu sürçte kadınlara sürekli işlemler yapılır ve takip altında tutulurlar.

Tüp bebek tedavisinin başlangıcında yumurtalıklar uyarılmakta ve daha fazla yumurta üretilmeye çalışılmaktadır. Toplanan yumurtalarla erkeğin spermi laboratuar ortamında döllendirilir ve embriyo elde edilir. Sonrasında da embriyo transferi yapılır ve toplamda da 15 günlük bir zaman diliminde tedavi tamamlanır.

Add Comment