Varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis tedavisi nasıl yapılır: Varis hastalıklarının tedavisi mutlaka bilimsel yöntemlerle yapılmalıdır. Varisin erken teşhis edilmesi, tedavisinin daha kolay ve başarılı olmasını sağlamaktadır. Bacaklarda yaraların ve kanamaların meydana gelmesini beklemeden tedaviye başlanması gerekmektedir. Peki, varis tedavisi nasıl yapılır? İşte, detaylar;

Bacaklardaki damarlarda meydana gelen şekil bozuklukları, ağrı, sızlama, kaşıntı, renk bozukluğu ve kramplar varisin belirtileri olup, kesinlikle bir doktora görünmek gerekir. Varis tedavisi için iç hastalıkları değil mutlaka bir kalp ve damar cerrahisi uzmanına muayene olunması gerekmektedir.

Ameliyatsız varis tedavisi:

Büyük bir teknolojik yatırımın yanı sıra, uygulamayı yapacak olan hekim tecrübesi de gerektiren ameliyatsız varis tedavisi, devlet hastanelerinde yalnızca lazerle yapılabilmekte ve yapılan uygulama da sadece kılcal varis tedavisinde başarı sağlamaktadır.

Lazer varis tedavisi, yalnızca kılcal varis tedavisinde cilt üzerinden uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu uygulamanın amacı yüksek ısıyla hastalıklı damarların büzüşerek tahrip edilmesidir. Bu alandaki en basit tedavi yöntemidir ve en küçük venlerin tedavisi yapılabilmektedir. Orta ve kalın varislerdeki tedavi yöntemleri ise radyofrekans ve diğer iğneyle gerçekleştirilen köpük ve skleroterapi yöntemleridir.

Radyofrekans yöntemi: Lazere benzeyen bir tekniktir ve radyo dalgaları ile uygulanmaktadır. Cilt üzerinden yapılan bu uygulama yalnızca kılcal ve orta boy venlerin tedavisinde başarılı olmaktadır. Bütün venlerin tedavisinde yeterli gelmemektedir, ancak en güzel tarafı iğne girmesi mümkün olmayan çok ince damarların tedavisinde önemli bir rol üstlenmektedir.

Köpükle varis tedavisi: Kalp damar cerrahisi alanında en gelişmiş tedavi yöntemlerinden olan köpükle varis tedavisi, kullanılan ilacın köpürtülmesi ile yapılmaktadır. Bunun için özel geliştirilen bir ilaç, hava 3’lü musluk denen bir cihaz ile karıştırılmakta ve köpüklendirilmektedir. Hazırlanan bu köpüklü ilaç, oldukça ince bir iğneyle belirlenen damarlara enjekte edilir. Enjeksiyonun yapıldığı andan itibaren sorunlu damarları tedavi eder ve ortadan kaldırır. İlacın köpürtülüp kullanılması çok daha ekonomik olmasını sağlamaktadır. İğnenin girebileceği bütün varislere etkin bir şekilde uygulanabilmektedir.

Skleroterapi: Köpükle varis tedavisiyle neredeyse aynı olan skleroterapi, iğnenin girebileceği bütün varisler için kullanılabilmektedir. Ancak hekimler bu yöntemi genellikle ileri safhadaki ve kalın varisler için uygulamaktadırlar. Saf ilaç kullanılarak uygulanan skleroterapi, çok ince bir enjektör ile damarlara yapılmaktadır. Tedavide ortalama olarak 1-6 seans uygulanır, çünkü saf ilaç kullanıldığından dolayı gün başına belirli bir doz aşılmamaktadır.

Ameliyatsız varis tedavisinin avantajları:

Varis için muayene olmanız ve tedavi olmanız yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu süre sonunda hasta evine, işine, sporuna yani günlük hayatına hemen dönebilmektedir. Bu tedavi yönteminde narkoz, hastanede yatmak ve iş kaybı gibi durumlar yaşanmamaktadır.

Varis ameliyatı:

Geçtiğimiz son 10 yıla kadar varis tedavisinde tek alternatif ameliyat olmaktı. Bu artık çok gereksiz ve hastaların günlük yaşantılarını kısıtlayıcı bir yöntem olarak görülmektedir. Teknolojik yatırım yapan sağlık kuruluşlarında ameliyat uygulaması kaldırılmıştır, ancak bazı devlet hastanelerinde halen uygulama devam etmektedir. Hastaların bir çoğu ameliyatsız tedaviden haberdar olmadığı için, varis ameliyatını kabul etmekte ve yaptırmaktadır.

Pake eskizyonu:

Bu yöntemle, sorunlu damarların uç kısımları kesilmekte ya da hem kesilmekte hem de bağlanmaktadır. Bu uygulamanın yapılabilmesi için cilt üzerinde 1 cm’lik bir alanda kesi yapılması gerekir. Deneyim sahibi hekimler bu kesileri 3-4 mm yaparlar ve dikiş yapmak bile gerekmez. Pake eskizyonu tek başına etkili değildir ve skleroterapi ile desteklenmektedir.

Kapakçık onarımı:

Bacaklardaki toplardamarlarda 5-7 arasında kapakçık vardır. Bu kapakçıkların görevi kanı geri kaçırmamaktır ve bozulması durumunda varis meydana gelmektedir. Ortaya çıkan varisin tedavisi için geliştirilen kapakçık onarımı ameliyatı, hiçbir şekilde başarılı olamamıştır.

Varis tedavisi yapılmazsa neler olur?

Oluşan damar genişlemesi görüntü bozukluğundan başka fiziki amanda herhangi bir sıkıntı meydana getirmese de, ilerleyen süreçlerde dayanılması zor şikayetlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu şikayetlerden en dikkat çekenleri geceleri ortaya çıkan bacak ağrıları, kramplar, kaşıntılar ve kanamalardır. Bu tür şikayetler ciddiye alınarak tedavisi yapılmalıdır, çünkü tedavi edilmediği zaman bertaraf edilemeyen sorunlar yaşanabilmektedir. Bacaklardaki kanamalar zaman ilerledikçe yaraların oluşmasına ve iyileşmeyen yaralar haline gelmesine yol açar. Bu duruma varis ülseri adı verilmektedir ve görenleri korkutacak bir görüntüye sahiptir.

Add Comment