Yanık tedavisi nasıl yapılır?

Yanık tedavisi nasıl yapılır: Yanıklar, yüksek sıcaklıkta derimizin yanması ile oluşmaktadır. Aslında sıklıkla yaşanan sorunlardan olup, derecesine göre ciddi ağrılara ve yara izlerine neden olabilirler. Bu nedenle ağır yanıklarda kesinlikle doktora gidilmelidir. Bazen yanık tedavisi ciddi bir hastalık tedavisinden bile zordur. İşte, yanık tedavisi ile ilgili detaylar;

Yanık derecesi nasıl belirlenir?

Birinci derece yanıklar;

En sık karşılaşılan yanıklardır. Elin sıcak suya, sobaya veya tencereye temas etmesi ile meydana gelen yanıklardır. Birinci derece yanıklarda sadece cildin üst tabakasında hasar vardır. Yüzeyde kızarıklıklar, şişlikler, hafif ağrı ve yanma oluşmaktadır. Evde rahatlıkla tedavi edilebildiği gibi, zamanla kendiliğinden tedavi olur. Tıbbi müdahale gerektirmemektedir.

İkinci derece yanıklar;

Ciltte kabarcıklar ve lekeler varsa, bu yanık ikinci derece yanık olarak kabul edilir. Kaynar su, çok sıcak maddelere dokunmak ve güneş ışığına çok fazla maruz kalmak ikinci derece yanıklara neden olur. İkinci derece yanıkların bazılarına evde müdahale edilebilir. Oluşan kabarcıklar patlatılmamalıdır. Eğer, patlarsa yıkanmalı ve antibakteriyel krem sürülerek bandaja alınmalıdır. İkinci derece yanıklarda cildin iki katmanı etkilenir. Bu yanık, 5 cm’den daha derin cilt dokusunu etkilediyse, ayaklar, eklemler, eller ve genital organlardaysa kesinlikle hemen doktora gidilmelidir.

Üçüncü derece yanıklar;

Çok sıcak maddelere uzun süre maruz kalma ile oluşur. Cildin üç tabakası birden yanar. Bazen yanma kaslara, yağ dokusuna ve kemiklere kadar ilerleyebilir. Yanık siyah ya da beyaz olabilir. Üçüncü derece yanıklarda deri ıslak durur. Bu yanıklarda, hastanede tedavi uygulaması yapılmalıdır çünkü ciddi yanıklardır.

Düşük sıcaklık yanıkları:

Uzun süre cildin kar ve buza maruz kalması ile oluşan yanıklardır. Parlak kırmızı deri, beyaz veya siyah renk ortaya çıkar. Bu durum tıbbi tedavi gerektirmektedir. Soğuğa maruz kalan cilt, 37 derece sıcaklıkta suyun içine alınmalıdır.

Kimyasal yanıklar:

Kimyasal yanıklar, çeşitli kimyasalların cilt ile temasında oluşur. Kırmızı lekeler, kabarcıklar ve açık yaralar oluşmasına neden olur. Yanığa neyin sebep olduğu bulunduktan sonra, zehir kontrol merkezi aranmalıdır.

Hafif yanıkların tedavisi:

Yanan yer hemen suyun altına tutulmalıdır. Yaklaşık 10 dakika kadar su altında tutulan yanık bölge, etrafında kıyafetler varsa hemen yavaş bir şekilde çıkarılmalıdır. Bu durumda kan akışı hızlanır. Bir havlu içine buz parçaları koyarak, 10 dakika kadar soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Yanık çok şiddetli ağrıyorsa ağrı kesici kullanılabilir.

Ellerinizi yıkadıktan sonra, su ve sabunla yanık olan bölge temizlenerek antibiyotikli bir krem sürülebilir. Aloe vera cildi yatıştırdığı için rahatlıkla kullanılabilir. Eğer, kabarcık oluşursa asla patlatılmamalıdır. İkinci derece hafif yanıklarda, yanığı gazlı bezle hafif bir şekilde sarabilirsiniz. Yumurta akı, çay vs. gibi mucizevi maddeler yanığa hiç etki etmemektedir. Bu nedenle kullanılmamalıdır.

Büyük yanıkların tedavisi:

Yanık alanı genişse evde tedavi yapılamaz. Bu durumda yapılacak olan şey, hemen acil olarak hastaneye gitmektir. Bir ambulans çağırın ve en yakın hastaneye gidin.  Ambulans çağırdıktan sonra, yanan kişiyi riskli alandan çıkarın. Asla yanan bölgeye dokunmayın. Serin bir havlu ya da ıslak bir bezi yanan yere koyabilirsiniz. Ilık su ile ıslatılmış bir bez yeterli olacaktır. Kişinin yanık olan bölgesini yukarıda tutun. Hasta, hastanede hemen oksijen takviyesi alır. Hastaya damar yolu ile sıvı takviyesi yapılır ve antibiyotikler verilmeye başlanır.

Kaynak;

Yanıklara ilk müdahale nasıl yapılır

Add Comment